IELTS Rehberi 2. Baskı

“Ne çok yarını dünde bıraktık.” 2013 yılının yaz sıcağında, Toros dağlarının zirvelerindeki bir yaylada oturmuş, üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapacağıma karar vermeye çalışıyordum. Yarın, yaz tatili bitecek ve üniversitemdeki son yılıma başlayacaktım. Yarın, dersler olacak, finallere girecek, not ortalamamı yükseltmeye çalışacak, geçemediğim dersler olursa bütünleme sınavı stresi yaşacaktım. Yarın, mezuniyet törenim var. Yarın, işsizim. Bir yıl avukatlık stajı biter mi? Nerede çalışacağım? Adliyeler, duruşmalar, haciz işlemleri, avukatlık yemini… Sonra? Yüksek lisans başvurusu, burs bulma çabaları, girilen IELTS sınavları, evlilik heyecanı, vize başvurusu, İngiltere’ye taşınma telaşı, yarın, yarın, yarın… Bütün bu yarınları dünde bıraktım. Siz de öyle… O yaz gününün üzerinden tam dört koca sene geçmiş. Bugün, Londra’nın güzel ve sakin bölgelerinden birindeki evimizde oturmuş, yüksek lisans tezimi bitirmek üzereyken, dünde bırakacağım yarınlar için yeni hayaller kuruyorum.

IELTS Rehberini, benim için zor geçen bir dönemin mutlu sona ulaşması üzerine, benden sonra aynı yolu yürüyeceklere fayda sağlaması ümidiyle hazırlamaya karar vermiştim. Altı tane sınava girmiş, beşinden istediğim sonucu alamamış ama en sonunda başarılı olmuştum. Bu süreç bana bu işin nasıl başarılabileceği noktasında fikir vermişti ve bunları paylaşmalıydım. Yaklaşık bir hafta boyunca çalışarak tüm notlarımı ve tecrübelerimi bir araya getirip, eksikleri ve hatalarıyla birlikte IELTS Rehberi’ni hayal ettiğim şekilde tamamlayıp paylaşmıştım. Fakat geçen süre zarfında o gün hayal etmediğim şeyler oldu. Rehberin binlerce kişiye ulaştığını öğrendim. Tanımadığım insanların birbirlerine bu rehberi tavsiye ettiğini gördüm, duydum. Samimiyetle yazılmış birçok teşekkür mesajı aldım. IELTS Rehberine olan bu ilginin günden güne artması üzerine, rehberi tekrar gözden geçirerek geliştirme ihtiyacı hissettim.

Rehberin ilk baskısından farklı olarak bu baskıda rehberi beş ana bölüme ayırmanın daha faydalı olacağını düşündüm. Bölüm başlıklarını ayrı bir kapak sayfasında belirttim. Böylelikle rehberin çıktısını almak isteyenlerin yalnızca ihtiyacı olan bölümlerini yazdırmalarının kolaylaşacağını düşünüyorum. Üçüncü bölümde yer alan kaynakları güncelledim. Birinci baskından farklı olarak artık IELTS denemeleri için IELTS Trainer kitabını tavsiye etmiyorum. Denemeler için yalnızca Cambridge IELTS kitaplarının yeterli olduğuna inanıyorum. Yine bu bölümde sınava hazırlanacaklar için önerdiğim “Çalışma Planını” da yeniledim. Dördüncü bölümde yer alan önemli notları ve tavsiyeleri güncelledim. Writing başlığı altındaki Task 1 ve Task 2 notlarını mantıksal bir şekilde sıralamaya çalıştım. Beşinci bölüm neredeyse tamamiyle güncellenen eklerden oluşuyor. Eklerde yer alan “Writing Örnek Task 1 ve Task 2 Cevaplarını” soru tiplerine göre, mantıksal bir şekilde sıralamaya çalıştım. Buraya yeni örnek cevaplar ekledim. Her örneğin bulunduğu sayfada not alınabilmesi için alan açmaya çalıştım.

Eksikliklerine ve geliştirilmesi gereken noktalarına dikkat çekmek suretiyle IELTS Rehberinin bu baskısına katkı sağlayan herkese teşekkürü bir borç bilirim. Rehberin güncellenmiş bu haliyle okuyan herkese katkı sağlaması dileklerimle…

IELTS Rehberinin 2. baskısını buradan indirebilirsiniz.

Muhabbetle,

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: